Protokół ze spotkania przez Skype części Kierownictwa Fundacji 23.04.2020
Protokół ze spotkania przez Skype części Kierownictwa Fundacji
z dnia 23.04.2020
Obecni:
- Tadeusz Stański – zerwane połączenie po 20 minutach
- Tadeusz Dudkiewicz
- Andrzej Dombrowicz- dalej się wzbudza komputer po kilku minutach połączenia, może bez przeszkód słuchać, dalej brak wizji
- Waldemar Pernach – tylko około 30 min.
- Agnieszka Hałaburdzin-Rutkowska
- Krzysztof Lancnan – nieobecni usprawiedliwieni
- Stanisław Sakwa – nieobecni usprawiedliwieni
Treść protokołu:
- Rozpoczyna Tadeusz Stański informacją, że zgodnie z informacją sprzed tygodnia będziemy dziś zajmować się czterema tematami: Akademią Fundacji, mszą Beatyfikacyjną, Wyjazdem do Augustowa i Zjazdem PPN-u
- Akademia Fundacji jest pomysłem Elżbiety Królikowskiej-Avis, dziś nie jest obecna na spotkaniu więc tylko krótko przedstawię pomysł utworzenia oprócz Akademii, Agory Fundacji czyli internetowo-telefonicznej wymiany myśli oraz słownika filozoficzno-politycznego, który ma nam pomóc definiować naszą obecną sytuację i tendencje na przyszłość. Do członków organizacyjnych proszę o przesłanie pierwszych materiałów od Elżbiety.
- Msza Św. beatyfikacyjna Ks. Prymasa Kardynała Stefan Wyszyńskiego w dalszym ciągu nie wiadomo jak będzie się odbywała ani czy termin czerwcowy zostanie utrzymany, czy przeniesiona zostanie na jesień. Na razie termin nie jest zmieniony, my niezależnie od ogłoszonej pandemii zdecydowaliśmy działać tak jak by wszystko miało się odbyć według wcześniejszych planów. W marcu odbyło się spotkanie w Kurii Metropolitalnej Warszawskiej gdzie naszą Fundację reprezentowała Agnieszka Hałaburdzin-Rutkowska i nasz kapelan ks. Józef Maj. Poprosiliśmy o 200 wejściówek na uroczystości ze szczególnym uwzględnieniem, że mamy osoby bardzo zasłużone, które pragniemy aby były w strefie VIP. Zebraliśmy chętnych z całej Polski i przekazaliśmy potwierdzenia imienne 143 osoby 8 księży do koncelebry, 8 samochodów w tym jeden bus, i 6-7 sztandarów wraz z 6 osobami w każdym poczcie sztandarowym. Ksiądz Józef Maj będąc kapelanem także innych organizacji poinformował, że grupa SoliDeo zgłosiła 130 chętnych, zaś Szkoła dla młodzieży ze wschodu 120 osób.
- Wyjazd do Augustowa według mnie nie jest zagrożony. Najważniejsze dla władzy obecnie jest przeprowadzenie wyborów Prezydenckich we wcześniej zaplanowanym terminie, więc będą znosić zakazy. Powoli następuje odmrażanie kolejnych działów gospodarki i już w kolejnym kroku pojawia się propozycja otwarcia hoteli nie wiemy czy dotyczyć to będzie sanatoriów ale dynamika odchodzenia od ograniczeń pozwala przypuszczać, że w czerwcu nasz wyjazd będzie możliwy. Szczególnie, że mówi się już o uwalnianiu służb medycznych, czyli przychodni do normalnego funkcjonowania. Dlatego nie zaniechaliśmy żadnych starań organizacyjnych. Zdecydowałem tylko, że termin majowy nie jest możliwy więc wszystkie osoby, które miały być w tych dwóch terminach pojadą razem w czerwcu.
- Zjazd PPN-u. W wyniku analizy jaka forma obchodów będzie najlepsza zdecydowałem, że przekształcam Uroczystości rocznicowe 35-lecia PPN-u na Zjazd Formacji Niepodległościowych, dzięki temu możemy zaprosić wiele organizacji współdziałających z nami. Wstępnie przesunęliśmy termin Zjazdu na 19 września, ale Mirosław Widlicki z AK i Ostoją Owsianym organizują w tym terminie uroczystości w rocznicę „Zrzutu Zapory” stąd należy pomyśleć o przesunięciu Zjazdu na tydzień wcześniej lub później to jeszcze pozostawiam do decyzji. Występując do Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych określiliśmy koszt wykonania odznaczania na 70 PLN. Zdecydowałem po konsultacjach z prof. Wiesławem Wysockim, że nie będzie to odznaczenie wewnętrzne tylko na wzór Krzyża Niepodległości dawanego w II Rzeczpospolitej cywilom powstanie Krzyż Służby Niepodległej. Chciałbym aby w prosty Krzyż Niepodległości wkomponować naszego orła Fundacyjnego nad tym pomysłem pracuje jeden z kierownikiem IPN-u. Pojawiła się koncepcja aby po drugiej stronie grawerować nazwę organizacji do, której przynależność i działalność spowodowała nadanie odznaczenia. Ustaliliśmy, że na początek na pewno niezbędne będzie wybicie 500 odznaczeń i będą przyznawane:
- Dla VIP-ów
- pośmiertnie, aby uświadomić rodzinom tych osób ich wkład w odzyskanie Niepodległości
- aktywnym osobom z wcześniej wymienionych organizacji
Zaplanowałem gdy będzie to możliwe spotkanie z szefem UdSKiOR Janem Kasprzykiem aby ustalić zasady naszej współpracy.
- Agnieszka Hałaburdzin-Rutkowska złożyła informacje o zadaniach organizacyjnych:
- Waldemar Pernach był zainteresowany w szczególny sposób analizą rynku ropy naftowej, niestety kłopoty z połączeniem nie pozwoliły już zabrać w tym temacie głosu ale jak tylko pojawi się coś w formie pisemnej zostanie to rozesłane zgodnie z zaplanowanym sposobem komunikacji.
- Zerwało łączność z Tadeuszem Stańskim ale udało się jeszcze ustalić, że spotykamy się na Skype za tydzień, czyli 30.04.2020 o godz. 18.00
- Rozmawiałem telefonicznie z Adamem Siwkiem p.o. dyrektora Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN. Potwierdził chęć pomocy w upamiętnieniu Ziembińskiego i życzliwie się odniósł do pomysłu odznaczeń.
- stworzono listę osób chętnych na beatyfikację w sumie 150 osób nawiązano kontakt osobisty, mail-owy i telefoniczny z organizatorami.
- stworzono listę 129 osób, które otrzymały mail-owe życzenia świąteczne równocześnie rozszerzając liczbę osób do których nasze życzenia dotrą umożliwiając przesyłanie 33 szefom organizacyjnym naszych życzeń dalej.
- stworzono listę 133 kontaktów do mediów
- Ostatnio reanimowano stronę internetową. Regularni pojawiają się na niej protokoły naszych spotkań, informacje na temat wydarzeń. Pojawiły się linki do stron na których znajdują się wypowiedzi członków naszego kierownictwa. Powstała platforma Akademii Fundacji. Na naszym facebook-u pojawiają się odnośniki do strony. Czeka nas jeszcze dołączenie do Twitter’a a może też do Istagram-u. Koniecznie należy przejrzeć Wikipedi-ę, czy hasła tam umieszczone są zgodne z rzeczywistością i ewentualnie nanieść poprawki dopisać też informacje, których nie ma. Obecnie pierwszą rzeczą którą robią poszukujący informacji to szukają w Internecie. Nasza strona coraz lepiej się pozycjonuje. Potrzebujemy na stronie utworzyć historie osób z kierownictwa aby odwiedzający mogli się czegoś na ich temat dowiedzieć. Potrzebne jest jeszcze miejsce na dyskusję – „nasza Agora”- w myśl sugestii Elżbiety Królikowskiej-Avis. Do tego obecnie najlepiej służyłaby grupa na Googlu. Informacje, które ktoś wyśle do grupy zostaną przesłane do wszystkich jej członków.
- Potrzebujemy jeszcze
- Mamy problem z przebiciem się po dotacje w Urzędzie do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych już dwukrotnie odrzucono nasze aplikowanie o dotacje z przyczyn formalnych. Dlatego trzeba nawiązać bliższy kontakt z Szefem Urzędu abyśmy dostali osobę opiekującą się nami i wspomagającą nas podczas przygotowania oferty. Ponieważ od daty łożenia oferty konkursowej na rozpatrzenie urząd ma 3 miesiące a już 2 tygodnie przed terminem złożenia Urząd nie udziela już pomocy w przygotowaniu wniosku musimy nie mniej niż pół roku przed uroczystościami, zjazdami, upamiętnieniami mieć sprecyzowane potrzeby finansowe.
- Obecnie złożyliśmy kolejną aplikację o dotacje do UdSKiOR na organizację zjazdu liczymy, że tym razem uzyskamy z tej strony jakąś pomoc finansową.
- Z czasem aplikowanie po dotacje staje się coraz bardziej skomplikowane. Druki zmieniają się z roku na rok i coraz więcej informacji i dokumentów trzeba przedstawiać aby spełnić warunki konkursowe. Wiele z aplikujących środowisk prawicowych nie uzyskuje wsparcia lub uzyskuje niewystarczające mają też problemy z rozliczeniem dotacji. Naszym zadaniem powinno być nie tylko pozyskiwanie środków dla siebie ale też pomoc innym organizacjom zgrupowanym dookoła Fundacji uzyskiwać tą pomoc i służyć im radą. Dzięki temu powstał by plan, który w wielu miejscach wychowałby dzieci i młodzieży w umiłowaniu do swej Ojczyzny i dokonań przodków. Budowałby w nas Dumę Narodową. UdSKiOR nie powinien być też jedynym źródłem naszych dotacji, ponieważ wiele instytucji ma środki na realizację celi założonych sobie przez Fundację.
- Środowisko Opozycji Niepodległościowej cały czas potrzebuje wsparcia, ponieważ wielu nie uzyskuje rekompensat nawet w tej formie, która istnieje ponieważ nie znają swoich praw, nie wiedzą gdzie się udać ani jak się do tego zabrać. Powinniśmy więc utworzyć wokół Fundacji ośrodek pomocy administracyjno-prawnej skierowanej właśnie do tej grupy osób. Wśród spraw są uzyskanie uprawnień, dochodzenie odszkodowań, staranie się o objęcie jak największej grupy uprawnionych opieką zgodnie z ustawą. Aby to zrobić musimy dla tej grupy tworzyć informatory uświadamiające jakie są możliwości działania.
- Potrzebujemy też otwierać się na współpracę z organizacjami młodzieżowymi w celu lepszego wykorzystania nowych technologii oraz przekazania im naszego dorobku, doświadczenia i tradycji.
- Korzystając ze swych rozległych możliwości powinniśmy być źródłem informacji o konkursach, służyć doświadczeniem w rozwijaniu swoich możliwości intelektualnych, gospodarczych, finansowych, mówić o nowych sposobach działań, które będą promować nasze narodowe interesy, aktywizować środowiska niepodległościowe i tworzyć podwaliny pod społeczeństwo prawdziwie obywatelskie.
Protokołowała
Agnieszka Hałaburdzin-Rutkowska