19 Lut

Opowiadamy o najnowszej historii Polski w Szkole Amerykańskiej

Do szkoły dotarło 21 osób w tym 5 osób jeszcze z AK. Był też wielce zasłużony dla opozycji prałat Ks. Józef Maj. Dyrektor, Amerykanin miło i z pełnym honorami nas przywitał, przedstawicielka uczniów dziękowała, ze chcieliśmy przyjechać i podzielić się naszymi doświadczeniami. Szefowa Stowarzyszenia przekazała na ręce dyrekcji i nauczycieli dla uczniów album o Gołdapi.

Młodzież podzielono na małe grupy po 6-7 uczniów i tłumaczka. Dzieci 12 – 13 letnie prosiły o opowiedzenie osobistych doświadczeń z okresu stanu wojennego. Po wysłuchaniu zadawali pytania. Wśród słuchaczy byli Polacy, Amerykanie i Koreanki z Korei Południowej. Polacy nagrywali opowieści, robili zdjęcia pamiątkom z tamtego okresu i oglądali album o Gołdapi.

Dzieciaki wcześniej byli w Gdańsku i oglądali Muzeum Solidarności, w którym to Wałęsa zajmuje najważniejsze miejsce. Było tylko jedno niewielkie zdjęcie Ani Walentynowicz bez informacji jaka ważna role odegrała podczas strajku. Mogliśmy niektóre rzeczy sprostować. Chłopcy zadawali bardzo dużo pytań włącznie z obecnym rządem i opozycja.Dzieci były bardzo zainteresowane i żałowały, że tak krótko trwało spotkanie.

Poczęstowali nas pysznym obiadem i słodkościami a na koniec dali śliczne bukiety kwiatów.

To miło, ze dyrekcja szkoły realizuje taki program.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *