18 Wrz

Sprawozdanie z przebiegu uroczystości odsłonięcia Tablicy Pamięci poświęconej kobietom internowanym i więzionym w Gołdapi i Darłówku w stanie wojennym, z dnia 2 września 2017 roku.

 

Hasło tablicy to słowa Jana Pawła II.

„Nie chciej Ojczyzny, która cię nic nie kosztuje”

Tablica ufundowana została przez kobiety internowane i więzione w stanie wojennym w Gołdapi i Darłówku a została odsłonięta w dniu 2 września 2017 roku w kościele Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu, w dniu zjazdu Rodzin Radia Maryja.

Organizatorami uroczystości odsłonięcia tablicy byli:

  1. Stowarzyszenie Kobiet Internowanych, Więzionych, Represjonowanych Regionu Mazowsze w stanie wojennym. Obecni byli – przewodnicząca Alina Cybula-Borowińska, Grażyna Najmigiel, Halina Kamać, Janina Jelonek, Wiesława Anna Bielańska, Barbara Kądziela.
  2. Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, reprezentowany przez: Ministra Jana Józefa Kasprzyka oraz dyrektora departamentu Monikę Kalinowską.
  3. Przedstawicielem ze strony Kościoła oraz zakonu Redemptorystów był ojciec dr Tadeusz Rydzyk.

Wyjazd został zrealizowany dzięki wsparciu (przejazdy oraz obiad dnia 2 września) i osobistemu zaangażowaniu Jana Józefa Kasprzyka z Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych a także dzięki wsparciu oraz życzliwości Ministra Obrony Narodowej Antoniego Macierewicza (nocleg, śniadanie i obiad w dniu 3 września) zorganizowanych na terenie jednostek wojskowych.

Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą pod przewodnictwem bp. Ignacego Deca.

Tablicę poświęcili: bp. Ignacy Dec, prowincjał Dariusz Paszyński, ojciec dyrektor dr Tadeusz Rydzyk.

Odsłonięcia dokonały Gołdapianki Alina Cybula – Borowińska, Hanna Notora – Macierewicz, posłanka Ewa Tomaszewska.

W uroczystości uczestniczyli:

Na specjalne zaproszenie Gołdapianek – poseł Małgorzata Zwiercan, która złożyła kwiaty, ministrowie Jan Józef Kasprzyk, Antoni Macierewicz, Mariusz Błaszczak, dyrektor Departamentu w Ministerstwie ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Monika Kalinowska oraz Prezydent Miasta Torunia Michał Zaleski. A także uczestniczki Gołdapianki w liczbie 42.

Homilia bp. Ignacego Deca, wystąpienia Ministrów oraz ojca dr Tadeusza Rydzyka podkreśliły rolę kobiet w walce o niepodległość Polski. Szczególnie słowa ministra Jana Józefa Kasprzyka, że „kobiety zachowały się jak trzeba” wywołały wzruszenie internowanych oraz aplauz zebranych na uroczystości.

Podziękowania również należą się oficerom oraz żołnierzom Wojska Polskiego, którzy gościli przedstawicieli Stowarzyszenia oraz służyli pomocą we wszelkich kwestiach.

Uczestniczki zjazdu składają podziękowania darczyńcy za opłacenie przewodnika po Toruniu, co pozwoliło zapoznać się z piękną historią miasta.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *